Główna Nasz związek Teksty Inne strony Dokumenty Pomoc/Kontakt

Pomoc socjalna dla mundurowych emerytów, rencistów i ich rodzin




Poniżej przedstawiam o jaką pomoc można się ubiegać na podstawie Rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2018 roku w sprawie funduszu socjalnego emerytów i rencistów Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin. Treść w odsyłaczu:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002391

Jest to krótki i czytelny akt prawny. O pomoc ze specjalnie utworzonego funduszu, mogą ubiegać się emeryci, renciści, oraz członkowie ich rodzin. Członkowie rodziny także po śmierci byłego mundurowego.

Środki funduszu mogą być przeznaczone na
1. zapomogi pieniężne;
2. dopłaty do kosztów leczenia oraz zwrot części kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej;
3. zwrot części kosztów pogrzebu uprawnionego, niezależnie od przysługującego z tego tytułu zasiłku pogrzebowego;
4. dopłaty do kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia w sanatoriach lub uzdrowiskach;
5. dopłaty do kosztów wypoczynku indywidualnego i zbiorowego, a także do innych form rekreacji;
6. dopłaty do kosztów zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w formie obozów i kolonii oraz innych form działalności socjalnej;
7. dopłaty do korzystania z różnych form działalności kulturalno-oświatowej.

Przykładowo, w SG środki są rozdysponowane na poszczególne Oddziały. Ich Komendanci przyznają świadczenia. Powołują także komisje socjalne, które zajmują się opiniowaniem i doradzaniem w sprawie wykorzystania funduszu.

Aby ubiegać się o pomoc należy złożyć wniosek (wzór w rozporządzeniu) i załączyć :

1. odcinek emerytury lub renty albo kopię (kserokopię) ostatniej decyzji w sprawie emerytury lub renty
2. inne dokumenty uzasadniające przyznanie świadczenia socjalnego, w szczególności rachunki, faktury, zaświadczenia

Wniosek należy skierować do komórki organizacyjnej właściwej do spraw socjalnych (np. Komendant Oddziału SG) ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby, a także właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów (np. związku zawodowego). Niezbędne informacje zazwyczaj są na stronach internetowych (w SG na stronach Oddziałów). W razie potrzeby telefonicznie zawsze otrzymamy niezbędny kontakt do osoby zajmującej się tą tematyką.

Związki zawodowe jako organizacje społeczne wg przepisów mogą do komisji socjalnych wyznaczyć swojego członka. Przykładowo w Karpackim Oddziale Komendant bez problemu w skład komisji włączył przedstawiciela OPZZ. Natomiast, gdzie indziej zdarza się, iż ktoś wymaga, aby związek zawodowy chcący wystawić członka do komisji, posiadał grubo kilkudziesięciu członków. Dlaczego?

Panuje inflacja, wzrosły ceny opału, nadchodzą uchwalone przez samorządy uchwały antysmogowe, czyli wymóg zakupu nowoczesnego kotła (od 7 tys. w górę), czy zakaz palenia węglem i drewnem. M. in. w związku z takimi kosztami, można się zwrócić o przyznanie pomocy z omawianego funduszu na pokrycie części wydatków. Warto zaznajomić się ze wspomnianym rozporządzeniem, przekazać informację innym. Z mojego doświadczenia wynika, że nie wszyscy wiedzą o istnieniu takiej formy pomocy od państwa.

opzzsg.prv.pl
Seweryn Piasecki